Maraton psaní

Jediná možnost, jak to napsat, je napsat to.

Čas do příštího maratonu:

O autorovi projektu

Zdeněk KrálMaratony psaní jsou jednou z věcí, které rád dělám pro tvořivost – svojí i některých druhých. Tvořit, psát, potkat lidi s podobnou energií, tvořit v jiné atmosféře, zažít psaní bez omezování a vyrušování, zjistit, nebo si připomenout, proč tvořím atd. O takové věci tu jde.  Psaní jsem zvolil, protože mým materiálem je řeč. A taky proto, že nadaných, kteří píší nebo by měli psát je dost.

Nejznámější z mých dalších aktivit jsou Příběhy na padesát slov – můj hold vypravěčům a chřadnoucímu umění naslouchat příběhům. Pěkným projektem bylo i Twitteropsaní s Jaroslavem Rudišem – úspěšný experiment s využitím sociální sítě k společnému psaní povídky. Pracoval jsem také s „kreativci“ staršími osmdesáti let; Historie psaná rukou – série pravidelných setkání, při kterých se vyprávěním a psaním rekonstruoval každodenní svět jejich raného dětství. Mimořádný zážitek! Za zmínku stojí i celostátní literární soutěž Slova ve tmě (ve spolupráci s Českým centrem Praha) a Spisovatelské maratony (dnešní Maratony psaní).

Živím se docela prozaicky na volné noze v ziskovkách i neziskovkách. Hlava a ruce k pronajmutí.

Zdeněk Král

O Příbězích na padesát slov

Padesátislovní příběh je svérázný literární žánr; autor má napsat vyprávění či povídku celou, včetně zápletky i pointy tak, aby měla přesně padesát slov. Psaní v těsném limitu vede k poznání základů vyprávění a nevyhnutelně i k rozvoji tvořivosti a dalších dovedností autora. Je to protiklad tvorby rozsáhlých románů a může být vysvobozením pro tvořivost, uvězněnou do tak složité konstrukce. Jinak jsou Příběhy na padesát slov také webovými stránkami určenými k publikování a archivaci mikropovídek.
Projekt vznikl na podzim 2009. První rok existence obsahoval hlavně mou tvorbu. Dnes má přes 150 přispěvatelů všemožných profesí – spisovatele, programátory, překladatele, právníky, obchodníky, dokonce i jednoho velvyslance a drvoštěpa. Od roku 2011 Národní knihovna stránky pravidelně archivuje, aby se zachoval obsah pro studijní účely a ochránila se jeho kulturní hodnota. V roce 2012 byl odbornou porotou ankety Křišťálová lupa zařazen mezi deset nejhodnotnějších projektů roku v kategorii Obsahová inspirace. V roce 2013 vyšly první dvě knihy využívající jako stavební materiál příběhy na padesát slov.