Maraton psaní

Jediná možnost, jak to napsat, je napsat to.

Čas do příštího maratonu:

Aktuality

Nová rubrika Ukázky psaní

Přidal : ~ 11.36 ~ aktuality | bez komentářů

Nová rubrika Ukázky psaní

Zavedl jsem novou rubriku Ukázky psaní. Po každém Maratonu požádám účastníky, jestli by neposkytli ukázku toho, co psali. Pokud poskytnou, vydám ve zmíněné rubrice. A když budou díla dokončena a publikována (lhostejno zda knižně nebo elektronicky), přidám odkaz, abyste si mohli přečíst celek. Možná to bude vyžadovat zvláštní stránku s rejstříkem a odkazy.

Uvidíme, kam nás tenhle nápad dovede.

Ohlédnutí za Maratonem psaní 25.5.2013

Přidal : ~ 13.54 ~ aktuality | 2 komentáře

Ohlédnutí za Maratonem psaní 25.5.2013

V sobotu, 25. 5. 2013 jsem pořádal třetí celodenní Maraton psaní – kreativní happening, spisovatelský zajatecký tábor. Nebo spisovatelský úkryt. Jak to kdo bere. Psalo se v historickém sklepení pod starou Prahou.

Princip Maratonu je jednoduchý – vezme se chráněné, inspirativní místo, kde chybí obvyklá rozptýlení (internet, mobil, rodina, zaměstnavatel) a umístí se do něj skupina autorů. Autoři se na velmi dlouhou dobu vystaví možnosti i nutnosti psát. Vznikne elektrizující atmosféra soustřednosti, činorodosti, zaměření na cíl. Drobný vedlejší program brání vyčerpání a apatii. Psaní se střídá se s autorským čtením ukázek napsaného. Psát a psát, napsat co nejvíc. Na editování se vždycky chvilka najde jindy.

Byla to nádhera! Byl to výkon!

Moje obavy a očekávání:

 • Přihlásí se jen dva lidi. Nikdo nepošle platbu předem, prodělám na tom.
 • Většina účastníků odejde dlouho před koncem Maratonu.
 • Nikdo nic nedokončí.
 • Většina účastníků bude trpět, psaní se jim bude zdát nepříjemné.
 • Nikdo se nebude chtít zúčastnit čtení.
 • Každý napíše velké množství textu.

Co se doopravdy stalo:

 • Bylo nás dost, zaplatili všichni. Byli i tací, kteří nemohli přijít, ale poslali peníze, aby se Maraton mohl uskutečnit.
 • Před koncem odešel jediný účastník.
 • Dokončena byla jedna báseň, jedna povídka a hrst mikropříběhů na padesát slov.
 • Někteří se ošívali, přestávky by prý měly být vyhlašovány dříve.
 • Čtení se povedlo. Sice jen jednou, na závěr, ale zato to byla zábava.
 • Nenapsalo se zdaleka tolik

Zapomněl jsem na začátku uložit pravidlo absolutního respektu k psaní druhých autorů. Nebylo třeba. Všichni se dorozumívali nezřetelným šeptem. Chodilo se po špičkách.

Uteklo to. Tolik hodin psaní a uplynuly tak rychle!

Mám v plánu požádat každého účastníka o ukázku jeho maratonského psaní a tu vyvěsím tady, na http://maratonpsani.cz. Každému autorovi nabídnu možnost zveřejnit lhůtu dokončení díla. A k úryvku časem časem přidám, kde je k vidění závěrečná forma díla (pokud se to dozvím). Tím se to celé uzavře.

Co bude s Maratonem psaní dál?

V Maratonech psaní určitě budu pokračovat. Formu, místo konání, délku apod. ještě zvažuji. Záleží na prostoru, který se podaří pro další Maraton získat, na penězích, času, energii. Líbilo by se mi mít celodenní „nakopávací“ maraton i kratší, udržovací běh.

Pokud vás osud mého nového projektu zajímá, sledujte tyto stránky. Volte raději sledování přes RSS , budu sem psát nepravidelně a málo.

Fotografie z akce najdete v albu Mar. psaní 25.5.

Zprávy na sobotu 25.5

Přidal : ~ 14.41 ~ aktuality | bez komentářů

Zprávy na sobotu 25.5

Krátké hlášení před Maratonem.

 • Nic se nezměnilo, Maraton psaní bude. Pořád platí, že se srazíme v Literární kavárně Řetězová.
 • Já na místo dorazím po deváté, oficiální začátek je v 10:00. Kdo dřív přijde, ten si bude moci vybírat místo podle svého. Mají tam maličké pódium, můžete psát i na něm!
 • Má být studené počasí, slunce schované za mrakem. Takže to ve sklepení kavárny bude možná lepší než venku.
 • V tuto chvíli je nás patnáct, jak to znám, pár lidí nedorazí. Takže to bude příjemně velké či malé, se spoustou prostoru pro každého.
 • Už jste někdy při psaní uvízli na postavě a nemohli s ní hnout? Dal jsem dohromady pár pěkných tipů, jak a co v takové situaci dělat. Během soboty vám o nich povím. Jestli máte také nějaké osvědčené, sem s nimi!
 • Těšíte se, jak si navzájem přečteme kousky z toho, co se podařilo napsat? Nebojte se, není to povinné. A nikdo nebude nikoho hodnotit. Bude to zábava a silný podnět k dalšímu psaní!

Víc mě nenapadá, konec hlášení.

Případné otázky posílejte třeba do komentářů nebo přes kontaktní formulář.

 

Maraton bude v Řetězové namísto v ČC

Přidal : ~ 13.40 ~ aktuality | bez komentářů

Maraton bude v Řetězové namísto v ČC

Právě jsem telefonoval s Českým centrem a dohodli jsme se, že Maraton u nich uděláme až jindy. Důvod je pochopitelný – vrcholící přípravy Noci literatury (tentokrát ve spolupráci s knihovnami po celé ČR) berou organizátorům tolik energie, že na nic dalšího nemají myšlenky. Tak třeba vyřizování smluv – jsou jich stovky!

Jak už  jsem psal – kdyby se něco stalo, je v záloze Literární kavárna Řetězová v ulici Řetězové, v krásném starodávném centru Prahy. Budeme mít pro sebe krásný sklep, nahoře mají dokonce miniaturní zahrádku na dvorečku. Až do večera tam budeme víceméně sami. K dispozici bude i jednočlenný personál, mají tam i nějaké občerstvení. Uvaří vám kafe… Pěkné to bude. Těším se.

Začínáme v 10:00, oficiální konec je v 17:30. Adresa: Literární kavárna ŘetězováŘetězová 10, Praha 1. 

Zapište si prosím změnu do svých diářů!

Máte otázku k Maratonu?

Přidal : ~ 21.38 ~ aktuality | bez komentářů

Máte otázku k Maratonu?

Vzhledem k tomu, že stránky jsou nové, je možné, že tu leccos nemůžete najít. Pokud máte otázku, napište ji do komentářů.  Můžete mi taky poslat zprávu. Kontakty jsou v Kontaktech.

Otázky a odpovědi

Od kdy a do kdy to probíhá?

Začátek bude v 10:00. Končit se bude přibližně v 17:30. Uvidíme, jakou výdrž budou maratonci mít.  Rád bych, aby se na závěr četly ukázky a celé to končilo válečnou poradou, jak  Maratony dělat ještě lépe. Možná se to i trochu protáhne. Dohodneme se na místě podle situace.

Budeme moci přicházet a odcházet?

Ano. Ale proč? Ztratíte koncentraci. Že vy si chcete jít zapálit?

Co si máme vzít s sebou?

 • Vlastní psací náčiní – notebook, papíry, tužky.
 • Máte prodlužovačku a  nezatíží vás příliš? Bylo by fajn ji mít v záloze.
 • Svačinu. Něco sladkého. V květnu budeme pod kavárnou a jeden její pracovník nám bude k dispozici, takže velké zásoby nejsou zapotřebí.
 • Možná rádi píšete na zemí? V tom případě deku s sebou.
 • Svetr, mikinu apod.  V květnu budeme psát pod zemí. Je tu sice spousta přímotopů, ale jistota je jistota…

České centrum partnerem Maratonu psaní?

Přidal : ~ 11.45 ~ aktuality | bez komentářů

České centrum partnerem Maratonu psaní?

Aktualizace 7.5.2013

Kvůli přetížení Českého centra přípravami Noci literatury byl Maraton přeložen do Literární kavárny v Řetězové ulici. Podrobnosti u popisu události.

Vypadá to, že Maraton psaní získal krásné působiště! Jde o galerijní prostory Českého centra Praha v atraktivní lokalitě pražského centra, jen pár kroků od Stavovského divadla. Jen si to představte: nahoře v galerii budeme psát a zamyšleně pozorovat kolemjdoucí.  Snad to vyjde.

S Českým centrem Praha už jsem spolupracoval. Minulý rok, při příležitosti Noci literatury, jsme spolu realizovali celostátní literární soutěž v psaní příběhů na 50 slov. Vynikající záležitost! Výsledky si můžete přečíst na stránkách Příběhy na padesát slov, v rubrice Slova ve tmě.

Něco o Českých centrech:

Česká centra prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli a aktivně podporují vnímání ČR ve světě jako moderní a kreativní země s bohatou kulturní tradicí. Jsou příspěvkovou organizací Ministerstva zahraničních věcí ČR zřízenou pro propagaci České republiky v zahraničí…

Za dobu naší existence jsme uspořádali přes 600 tématicky a žánrově různorodých programů a přivítali v našich prostorách více než 90000 návštěvníků. Pravidelně se zapojujeme do velkých projektů, jako jsou Designblok, Den poezie nebo Pražská muzejní noc.

České centrum Praha připravuje v současné době již 7. ročník literárního happeningu NOC LITERATURY.
[převzato]

Hudba pro Maraton psaní

Přidal : ~ 9.51 ~ aktuality | bez komentářů

Hudba pro Maraton psaní

Otázka dne:

Co si pustit do sluchátek při Maratonu psaní, aby mi to něco dalo, ale neobtěžovalo to spřízněné duše kolem? Přece jen – sluchátka propouštějí muziku v podobě nepříjemných vysokých šumů a ostrého šramotu. Vždyť to znáte.

Navrhuji zkusit to pro jednou bez muziky. Pusťte si do sluchátek relaxační bílý, růžový nebo hnědý šum. Najdete ho neomezené množství na stránkách http://simplynoise.com/. Nebo poslouchejte nekonečný zvuk deště od stejých tvůrců; můžete si podle chuti přidat blesky a nastavit jak moc má tam venku pršet. Máte rádi moře? Pusťte si osm hodin moře na Youtube. A přidám ještě dvanáct hodin horské bystřiny. A nakonec moje volba – rozkošných šedesát minut v lese se štěbetajícími ptáky a zurčícím potůčkem. Áááách…

Hledám vhodné prostory

Přidal : ~ 14.56 ~ aktuality | 2 komentáře

Hledám vhodné prostory

Abyste nebyli úplně bez informací o tom, co se kolem Maratonu děje: stále hledám vhodné prostory v Praze. Volných učeben je spousta, a nejsou zas tak drahé, jenomže to bývá zabijácké prostředí. Zrovna jsem byl na semináři v jedné takové – řady lavic jak podle pravítka, bílé stěny bez oken, monotonní hučení klimatizace, teplo.

Jistá možnost se rýsuje v jedné z ulic nedaleko Náměstí Republiky. Bývalý byt. A zdejší byty zabíraly celé patro. Něco takového jen tak neuvidíte! A atmosféra je tu příjemná. Jen ten nájem… Další možnost se črtá poblíž Staroměstského náměstí, v místech, kde žil Kafka a kam Schikaneder chodil navštěvovat maminku. Uvidíme, snad se to povede.

Pokud víte o instituci, která by nás vzala pod křídla, dejte vědět. Galerie, věž… něco takového.

Zpřístupnit stránky veřejnosti?

Přidal : ~ 18.19 ~ aktuality | bez komentářů

Zpřístupnit stránky veřejnosti?

Prozatím jsou tyto webové stránky veřejné. Komu je Google nebo Bing nabídne, ten se na ně může dostat. Honí se mi ale hlavou myšlenka: bude to pro maratony psaní opravdu dobré? Je pravda, že stránky díky vyhledávačům navštíví hromada lidí, kteří by je jinak nenavštívili. Hledali „spaní“, našli „psaní“. Což na první pohled nevypadá špatně. Více čtenářů. Jenže mě se zdá taková „přidaná“ návštěvnost přínosná spíš pro můj druhý projekt Příběhy na 50 slov. Každý den se tam objeví nezáměrní čtenáři a začtou se. Fajn. Jaký praktický přínos by ale něco takového mělo pro v tomto případě?

Co kdyby si informace o http://maratonpsani.cz mezi sebou předávali jen lidé se zájmem o věc? Povědomí o Maratonech psaní by se asi nešířilo nejrychleji, ale to obecenstvo!

Možná časem web stáhnu z očí široké veřejnosti. Ať žije tajný klub vytrvalých spisovatelů! Ovšem připouštím, že neznám všechny možnosti. Možná se dá správné publikum přilákat i jinak. Rád si přečtu vaše náměty v komentářích.